نمایش نوار ابزار

وزیر بهداشت در دیدار اعضای موسسه بهداری رزمی: حرکتی می تواند پایدار باشد که مردمی شود

شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰

وزیر بهداشت گفت: همان کارهایی که در دوران دفاع مقدس انجام شد و جوانان متحول شدند امروز نیز نیاز داریم که جوانان متحول شوند.
دکتر بهرام عین اللهی در دیدار اعضای موسسه بهداری رزمی که همزمان با دفاع مقدس در وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار داشت: دوران دفاع مقدس برای همه ما، درخشان ترین دوران زندگی بود و حاضر نیستیم با هیچ چیزی آن را عوض کنیم حتی لحظاتی که تحت فشار بمب شیمایی و ترکش بودیم.

وزیر بهداشت گفت: حرکتی می تواند پایدار باشد که مردمی شود. در شروع کار دولت تصور نمی کردیم که خداوند تا این حد به ما نعمت و برکت دهد. ما تصور می کردیم که خدا باران نازل می کند اما سیلی از واکسن ها به سمت کشور روانه شد و هیچ کس حتی رییس جمهور هم چنین فکری نمی کردند و این مصداق آن دعای امام زمان(عج) است که می گوید “وقتی همه درها بسته است، خداوند از جایی نعمت می دهد که قابل باور نیست” و این اتفاق برای ما رخ داد.

وی افزود: مجموعه حوزه سلامت به تنهایی قادر به انجام واکسیناسیون نبود و شاید می توانستیم روزانه ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار دُز واکسن کرونا در کشور تزریق کنیم اما با مردمی کردن واکسیناسیون، حجم قابل توجهی واکسن کرونا تزریق شد به گونه ای که در هفته گذشته ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار دُز واکسن کرونا و به اندازه جمعیت یکی دو کشور منطقه در یک هفته، واکسن کرونا تزریق کردیم اما به دلیل فقر هنری، نتوانسته ایم این حرکت جهادی را به شکل مناسبی به تصویر بکشیم و از هنرمندان می خواهیم که این صحنه های جهاد واکسیناسیون را به تصویر بکشند. به عنوان نمونه جوانان برخلاف تبلیغات دشمن تا ساعات پایانی شب اقدام به تزریق واکسن می کنند و این کار را با انگیزه و شوق زیادی و با هدف خدمت به مردم انجام می دهند.

وزیر بهداشت گفت: فرهنگ ایثار، فداکاری و کمک در بین مردم ایران وجود دارد و نباید تصور کنیم که با تبلیغات دشمنان، از بین رفته است. هر کار مردمی، موفق خواهد بود. از بهمن ماه سال گذشته تا تیرماه امسال، حدود ۵ میلیون دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده بود اما امروز حدود ۵۰ میلیون دُز واکسن تزریق شده است که عمده آن در شهریور و با کمک و مشارکت مردم بوده است.

دکتر عین اللهی خاطرنشان کرد: امروز مشکلات حوزه سلامت خیلی زیاد است. قبل از مسئولیت در وزارت بهداشت، بارها با گروه های جهادی به مناطق محروم کشور از جمله سرباز، راسک، کهنوج سفر کردیم و وضعیت سلامت مردم در این مناطق، مناسب نیست و نیاز به قرارگاه جهاد سلامت با رویکرد بهداشت محور داریم. متاسفانه امروزه حوزه بهداشت فراموش شده اما در کرونا ثابت شد که وقتی پیشگیری کنید و اقداماتی مانند استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری و تزریق واکسن کرونا را انجام دهید، خیلی بهتر از بستری شدن در بیمارستان است.

وی یادآور شد: زمانی در روستاها آب لوله کشی وجود نداشت و بیماری ها زیاد بود اما وقتی آب شرب بهداشتی به روستاها رفت، وضعیت بهداشت و سلامت بهبود پیدا کرد. بنابراین نیاز داریم که مجموعه های مختلف و دلسوز در قرارگاه جهادی سلامت به ما کمک کنند.

دکتر عین اللهی با اشاره به سفر دیروز خود به استان ایلام گفت: مشکلات زیادی در حوزه بهداشت و درمان این استان و خیلی از استانهای کشور وجود دارد و نیاز است که یک حرکت جهادی همانند دوران دفاع مقدس انجام شود و از تجارب دفاع مقدس باید برای کارهای آینده استفاده کنیم.

وزیر بهداشت گفت: استراتژی ما حمایت از تمامی نیروهای داوطلب و جهادی کشور است و موسسه بهداری رزمی نیز جهادی است و هدف آن کمک به حوزه سلامت است.

وی گفت: در حوزه دانشجویی و فرهنگی نیاز به کمک زیادی به ویژه در حوزه اجرایی کردن بیانیه گام دوم انقلاب داریم. شاید موفق ترین برنامه فرهنگی بعد از دوران دفاع مقدس، اردوهای فرهنگی راهیان نور بوده است و هیچ برنامه ای به اندازه این طرح، موفق نبوده چون کار فرهنگی همراه با حرکت بود.

دکتر عین اللهی اظهار داشت: امروز طرح تحول در آموزش پزشکی کشور را مطرح کردیم. در جذب اساتید دچار مشکلاتی هستیم. جذب اساتید را در جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب کردیم اما نتیجه دلخواه را به ویژه در سالهای اخیر نگرفته ایم چون می خواستیم افرادی جذب دانشگاه ها شوند که دانشمند، متدین و در راستای اهداف انقلاب اسلامی باشند. بنابراین جذب اساتید، برنامه های درسی، روش های تدریس، آموزش های مداوم و مسائل فرهنگی برای ما خیلی مهم است.

وی با تاکید بر ضرورت کاربردی بودن پژوهشها عنوان کرد: در حوزه کرونا نیاز است که خیلی سوالات را با پژوهش پاسخ دهیم و اساتید دانشگاه ها در حوزه های مختلف از جمله حوزه درمان و بازتوانی باید، طرح های پژوهشی و مقالات کاربردی، ارائه کنند و مقاله های مرتبط با کرونا، ضریب بالاتری برای اساتید خواهد داشت.

وزیر بهداشت تصریح کرد: امروز حدود ۲۵۰ هزار دانشجو، ۲۰ هزار استاد، ۶۸ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی و ۱۶ هزار دستیار تخصصی و فوق تخصصی داریم که ذخیره و منبع عظیمی در اختیار ما است و این افراد، سرمایه ها و دانشمندان آینده کشور هستند و باید برای آنها برنامه های متعدد از جمله برنامه های فرهنگی داشته باشیم. امروز در مورد بهداشت و درمان کشور هم مانند واکسیناسیون که از مشارکت های مردمی استفاده کردیم، نیاز به اقدامات بزرگ داریم. وزارت بهداشت به تنهایی قطعا موفق به انجام واکسیناسیون نمی شد اما وقتی سپاه، بسیج، ارتش، نیروهای مسلح، هلال احمر، دانشجویان، گروه های جهادی و داوطلب و هلال احمر پای کار آمدند، موفق به تسریع در واکسیناسیون شدیم.

دکتر عین اللهی یادآور شد: قطعا بزرگترین منبع نیروی انسانی منطقه در حوزه سلامت هستیم که شاید این قدرت را خودمان درک نکنیم اما واقعیت این است که بزرگترین منبع نیروی انسانی سلامت منطقه در جمهوری اسلامی ایران است اما نیاز به ساماندهی دارد و ظرفیت های بسیار زیادی داریم که می توانیم از آنها برای کل منطقه و جهان استفاده کنیم.

وی ادامه داد: امروز جنگ اصلی در حوزه فرهنگی است. چندماه قبل در فضای مجازی عنوان می شد که ایران نتوانسته واکسیناسیون را انجام دهد و در این زمینه ناتوان است اما امروز می بینیم که می گویند که چرا واکسن می زنید. فرهنگ، موتور حرکت جوانان است.

گفتنی است در این مراسم با حضور وزیر بهداشت، سرلشکر صفوی رییس هیات امنا موسسه بهداری رزمی، سردار فتحیان، رییس موسسه بهداری رزمی و جمعی از اعضای این موسسه و نیز معاونین و مدیران ارشد وزارت بهداشت، از دو اثر هنری شامل کتاب “به سوی قاف” روایتی از حضور جامعه پزشکی در دوران دفاع مقدس(پزشکان و جراحان جلد ۱) به نویسندگی حمیده طاهری و نیز مستند “در آبی اعماق” که با یاد شهید مدافع سلامت، دکتر محمود قاسم پورآبادی، به کارگردانی امین قدمی و توسط موسسه بهداری رزمی تهیه شده، رونمایی شد.

دیدگاه ها